Emerytura Po 10 Latach

Adres mojego portfela BitCoin:
1DCoYYHS81DU72ZHNz7hatodnzwtGRrJhp

Większość ludzi idzie do pracy mając średnio ok. 20-22 lat. Przyjmując że na emeryturę przejdą w wieku 65-67 lat oznacza to aż 45 lat pracy zanim przejdziemy na „zasłużony odpoczynek”! To jest normalne, przecież wszyscy tak robią.

Czy zastanawiasz się ile dostaniesz emerytury? Czy będzie Cię stać na opłacenie z niej podstawowych potrzeb? Mało kto o tym myśli. „Jakoś to będzie”, „państwo się mną zaopiekuje” – ile razy słyszałeś takie zwroty gdy rozmowa schodziła na tematy ZUSu i emerytury?

Prawda jest taka, że jeśli sam nie zadbasz o swoją emeryturę to na starość będziesz żył na granicy ubóstwa! Sytuacja demograficzna jest jaka jest i społeczeństwo jest coraz starsze. Żyjemy coraz dłużej a nowi podatnicy nie rodzą się tak często jak kilkadziesiąt lat wcześniej. Zapomnij o emeryturach jakie mieli nasi dziadkowie!

Co zatem możesz zrobić sam żeby Twoje życie na emeryturze nie było tylko walką o przetrwanie? A może chcesz przejść na emeryturę dużo wcześniej niż proponuje Ci to ZUS?

Jeśli masz dwadzieścia kilka lat to Twoim największym atutem jest czas i zazwyczaj niskie koszty utrzymania. Możesz te pieniądze wydać na głupoty lub zainwestować w swoją przyszłość. Najlepszą inwestycją będzie inwestycja w siebie, swoją wiedzę i umiejętności, jednak warto jak najwcześniej zacząć regularnie oszczędzać.

Warto odkładać sobie przynajmniej 20% swoich dochodów. Jeśli to dla Ciebie zbyt dużo to możesz zacząć od 10, 5 a nawet 1go procenta! Ważne żeby robić to regularnie.

Zarabiasz 2.000 zł i uważasz że oszczędzanie małych kwot jest bez sensu? Przy takiej wypłacie 20% to 400 zł miesięcznie. Co z kolei daje 4.800 zł w ciągu roku, 48.000 zł w ciągu 10 lat i 216.000 zł po 45 latach pracy. Oczywiście wtedy te pieniądze będą warte zdecydowanie mniej niż dzisiaj ale przecież też nie będziesz do końca życia zarabiał 2.000 zł.

I mówimy tu tylko o odkładaniu. A jeśli te pieniądze byśmy zainwestowali? Darujmy sobie lokaty, bo one nie pokryją nawet inflacji. Nasi rodzice nie mieli zbyt dużego wyboru – najbardziej popularne zawsze były akcje, metale szlachetne i nieruchomości. Jednak 11 lat temu powstał bitcoin a tym samym kryptowaluty, które zmieniły wszystko.

Na początku bitcoina można było kupić dosłownie za grosze. Później za kilka czy kilkanaście złotych. Z resztą nawet gdybyś zaczął oszczędzać w kryptowalutach gdy bitcoin kosztował 2.000 zł to pomyśl ile byś dziś miał gdy jego cena to prawie 40.000 zł?

Dlatego też razem z Damianem Żukiewiczem postanowiliśmy zrobić aż 10 letnie wyzwanie, w którym co tydzień kupujemy kryptowaluty za 125 zł i metale szlachetne za 125 zł. Łącznie odkładamy 1.000 zł miesięcznie i sprawdzimy która z inwestycji okaże się bardziej dochodowa.

Złoto czy srebro wydają się większości osób bezpieczną inwestycją, natomiast kryptowaluty są bardzo ryzykowne. Jednak moim zdaniem, w tak długim okresie czasu to właśnie waluty cyfrowe dadzą nam zarobić dużo więcej. Czy miałem rację okaże się za niecałe 10 lat 🙂

Tą serią chcielibyśmy Cię zachęcić do regularnego oszczędzania i inwestowania nawet małych kwot. Niezależnie od tego czy możesz odkładać 100 zł, 500 zł czy 2.000 zł miesięcznie to warto to robić regularnie i uśredniać cenę zakupu. Jestem przekonany że będziesz zaskoczony ile pieniędzy w ten sposób możesz odłożyć.

Podsumowanie inwestycji w Bitcoin
Podsumowanie inwestycji w metale szlachetne