Czy Warto Prowadzić Bloga W 2019 Roku?

Często spotykam się z opiniami że blogi najlepsze lata mają już za sobą a teraz liczy się głównie VIDEO. Oczywiście niezaprzeczalnym jest fakt że video jest obecnie najbardziej pożądaną formą przekazywania treści ale nie warto zapominać też o zwykłych, tekstowych wpisach na blogu.

Filmy mają zasadniczy minus – nie za się w nich znaleźć interesującego nas fragmentu bez obejrzenia materiału. Gdy interesuje nas tylko jeden temat to w przypadku tekstu możemy użyć funkcji „szukaj” lub przeskanować treść a przy video musimy je oglądać całe lub przewijać, licząc na to że znajdziemy to co nas interesuje (zwłaszcza jeśli filmik jest dłuższy)

Ja zawsze staram się publikować materiały video na YouTube a oprócz tego ich treść opisuję na swoim blogu. Robię to nie tylko dla osób, które wolą czytać niż oglądać ale także dla ruchu z wyszukiwarek. W przypadku video, google nie zaindeksuje treści w Twoim video a jedynie tekst z opisu czy tagi.

Nie tworząc materiałów tekstowych, pozbawiamy się tym samym na prawdę dużego ruchu z wyszukiwarek. Jest też druga sprawa, która dla mnie ma kluczowe znaczenie – mając własnego bloga mamy nad nim kontrolę.

Opierając się tylko na YouTube, Instagramie czy Facebooku musimy liczyć się z tym że pewnego dnia nasze konto może zostać skasowane a my zostaniemy z niczym. Mnie taka sytuacja spotkała właśnie z Instagramem gdzie moje konto z dnia na dzień zostało zablokowane za złamanie regulaminu i nie dostałem nawet informacji który punkt regulaminu złamałem a na odwieszenie konta nie było szans.

Oczywiście w przypadku bloga możemy też dostać bana od Google i stracić wejścia z wyszukiwarki ale nie stracimy przynajmniej naszej marki, treści ani adresu bloga. Dlatego właśnie dla mnie zawsze własny blog był podstawą a dopiero oprócz niego skupiałem się na YouTube i Facebooku.

Dlatego jeśli zastanawiasz się czy nadal w 2019 roku warto pisać bloga to moim zdaniem zdecydowanie tak. Możesz prowadzić go w taki sposób jak ja czyli na górze zamieszczając materiał video a pod spodem opisując go. Jednak nigdy nie rezygnuj z prowadzenia bloga!