Lut 28

Czego Potrzebujesz Do Robienia Marketingu

Czy żeby zacząć robić marketing potrzebujesz nowoczesnej kamery? Profesjonalnego studio? Szkolenia z copywritingu? Przeczytania kolejnej książki? Nie. Potrzebujesz przede wszystkim zacząć. Z tym co masz teraz. Nie czekaj na „odpowiedni moment” bo  nigdy on nie nadejdzie. Nigdy nie będziesz w 100% przygotowany.

Największym błędem jaki robią osoby które chcą zacząć robić marketing jest to że ciągle przekładają jego rozpoczęcie. Nie oczekuj tego że pierwsze video jakie nagrasz będzie idealne. Że post na Facebooku czy wpis na blogu spodoba się odbiorcom. Że zdjęcie które zrobisz będzie przyciągało wzrok. To wszystko przyjdzie z czasem. Im dłużej będziesz coś robił tym będziesz w tym lepszy.

Początki zawsze są trudne ale jeśli nie zaczniesz, nie będziesz miał okazji się rozwijać. Wiem jak trudno jest nagrać pierwsze video. Ja zacząłem od nagrywania prezentacji, tak żebym nie musiał pokazywać swojej twarzy a jedynie slajdy i podkładałem pod to swój głos. Co też było trudne bo nie lubiłem swojego głosu i miałem spore opory zanim wrzuciłem pierwszą prezentację na YouTube.

Jednak okazało się że mój głos brzmi źle tylko dla mnie a dla innych jest normalny. Gdy zobaczyłem pierwsze komentarze że dobrze tłumaczę i mówię fajnym spokojnym głosem to byłem w szoku. Dodało mi to dużo pewności siebie i zacząłem nagrywać kolejne prezentacje.

Tak samo z nagrywaniem siebie. Zobacz jedno z pierwszych nagrań na którym pokazałem twarz.

Najchętniej bym je skasował bo jest beznadziejne 🙂 Dźwięk jest słaby, tło kiepskie i zero emocji. Video nagrywane na starym Samsungu bez statywu i na tle starego pokoju. Ale najważniejsze że zacząłem. Potem mogłem poprawiać poszczególne elementy.

Zobacz ile się zmieniło przez 1,5 roku i jak wyglądają teraz moje materiały

Tego video już nie muszę się wstydzić. Nagrane w dobrej jakości, z gimbalem (stabilizatorem obrazu) i w fajnym miejscu (Fuerteventura). Do tego pewność siebie kilka razy większa. Ale to video by nie powstało gdybym kiedyś nie zaczął i nie starał się być coraz lepszy w tym co robię.

Często pytacie mnie jakim telefonem nagrywać materiały na YouTube. Moim zdaniem każdy telefon z w miarę dobrą kamerą będzie dobry. Brak wypasionego telefonu to tylko wymówka. Jeśli jednak miałbym coś polecić to zdecydowanie byłby to iPhone. Przed iPhonem miałem Samsungi Galaxy S2, S3, S4 i S5 jednak dopiero jak przesiadłem się na iPhona to zrozumiałem dlaczego ludzie tak go zachwalają. On po prostu działa. Nie zacina się, ma wszystko co potrzeba i robi świetne zdjęcia oraz video.

Na koniec jako przykład chciałbym Ci jeszcze pokazać Pana którego spotkaliśmy na Fuerteventurze. Mogłoby się wydawać, że żeby grać na ulicy trzeba mieć dobry instrument czy talent. Okazuje się że nie trzeba. Gwarantuję Ci że ten Pan zarabia więcej niż najlepszy muzyk który siedzi w domu i czeka aż będzie idealnie przygotowany żeby wyjść na ulicę i zacząć grać.

Dodaj komentarz